نوشته های میرویس بلخی Mirwais Balkhi's Writings
این دریچه گویندهء باور های ویژه به خودم است
صفحات وبلاگ
نویسنده: میرویس بلخی - ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩٠

 

بدون شک امروز زندگی کسی به پایان رسید که یک عمر چهره به ظاهر آرام اورا را در تلوییزیون های جهان دیده بودم که چه با آرامش و نرم سخن می گوید و اما در کنار آن چه آدم های وحشی تربیت می کند که روزانه دها انسان مسلمان بیگناه در سر زمین های اسلامی را به شهادت می رساند.

بلی! سخن از اسامه بن لادن است که چند لحظه پس از مرگش در تارگاه انترنیتی " ویکی پدیا " در باره اش خواندم که نوشته بود " اسامه بن لادن بینانگذار شبکه القاعده بود...." این بود برایم همیشه عجیب است. چه برای دوستان و چه برای دشمنان.

به هر صورت مهم این حرف های بود و نبود اینجا نیست. مهم ده ها و بلکه صد ها پرسش است که پس از مرگ اسامه مطرح است و بیشتر کسانی که در ذهن ایشان چنین سوالات مطرح می شود، مردم ستم دیده افغانستان است که بیشتر قربانی سیاست های نادرست اسامه شده بودند و حالا نیز به سر می برند.

بار ها خبر مرگ اسامه را شنیده بودم و باز دیده بودم که تکذیب شده است بنا اینبار هم زیاد برایش اعتبار نکردم...در شفاخانه " باترا " در جنوب دهلی نو با کسانی بودم که در گوشی تلفون مبائل از دوستی پیام آمد که دو جمله خلاصه نوشته شده بود با این کلمات:

" اسامه بن لادن کشته شده است و خبرش تصدیق شده است. "

نمیدانم چطور این بار قبول کردم. اگرچه که میدانم دیگر مرگ اسامه برای من اهمیت ندارد و یک امر باور کردنی شده است و این بیشتر ناشی می شود از برنامه دراز مدت سیاست های ایالات متحده امریکا در افغانستان که در پی باز کردن پایگاه دائمی است و باید خس و خاشاک را به دور بیاندازد زیرا رقبای منطقوی چون چین، هند ، روسیه، ایران و ترکیه وارد میدان مبارزه با امریکا خواهد شد از راه غیر مستقیم.

نوشته های یک دست نیستند و آنهم به دلیل کسالت و کم خوابی و تمام روز مصروفیت در شفاخانه است که اگرچه می خواهم بسیار بنویسم و از همه جا و همه چیز راجع به مرگ و پس از مرگ اسامه، اما یارای نوشتن ندارم. ای قدر میدانم که " ایمن الظواهری " مرد شماره دو (حالا شماره یک) القاعده نیز در دسیسه سازی های اخیر فعال تر کار کرده تا اسامه.

مشکل این جا است که ظواهری در این چند سال اخیر نقش خود را به عنوان یک رهبر در بین اعراب کاملا تثبیت کرده است که این درست به آن می مانند که پس از مرگ عبدالله اعزام در سال های جهاد، اسامه رهبر بلا واسطه اعراب افغان شده بود در حالکه تعداد اندکی ادعا های کرد که کسی گوش نکرد.

حالا بطور طبیعی چنین پرده دوباره رونما شده است به فکر من و ظواهری بلا واسطه رهبر شماره یک القاعده شده است که در شرائط بحرانی اعراب نیز آن را خواهند پذیرفت.

بسیار چیز می خواهم بنویسم اما دیگر توان ندارم

باید نشست و دید چه می آید

 

میرویس بلخی

میرویس بلخی
دکتور میرویس بلخی در بیست و سوم جدی سال ۱۳۶1 خورشیدی در شهرستان خُلم ولایت بلخ در شمال افغانستان تولد شد. در سال ۱۳۸۶ پس از تحصیل در مقطع لسانس در رشته علوم سیاسی دانشگاه دهلی در امتحان کانکوری سرتاسری هند شرکت و به دانشگاه جواهر لعل نهرو راه یافت و بدرجه ماستر در سیاست بین الملل فارغ شد. در سال ۱۳۷۸ دوره ام.فیل (M.Phil) را در همین دانشگاه به پایان رسانید. دکتور بلخی در سال 1394 خورشیدی دکتورای خود را در حوزه سیاست بین الملل و مطالعات خاور میانه در دانشگاه جواهر لعل نهرو، زیر عنوان " مطالعه مقایسه یی ملت سازی در عراق و افغانستان پس از امریکا " با سرپرستی پروفیسور ای.کی. پاشا، به پایان رسانید. بلی در زمینه روابط بین الملل، سیاست خارجی، مطالعات خاورمیانه و مسایل روز کتاب و مقالاتی به زبان فارسی و انگلیسی نوشته است.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :